Dievo Hefaisto globotiniai dirba įprastus darbus…

nuotraukoje medis geltonais lapais

 

Spalis. Pagal graikų mitologiją, šį mėnesį gimusiuosius globoja dievas Hefaistas. Tai ugnies dievas, amatininkystės, skulptorių, kalvystės globėjas. Žmonės, kuriuos globoja Hefaistas, yra labai darbštūs, viską gyvenime pasiekia darbu. Darbas, užsibrėžti tikslai jiems yra svarbiausia. Šie žmonės nuoširdūs, patikimi, kantrūs. Juos sunku suerzinti, tačiau, jei supyksta, geriau pasisaugoti, nes pyksta ugningai. 
 
Tačiau humoro nestokojantis  Radviliškio rajono apylinkės teismo teisėjas VYTAUTAS  BUTVILAS, spalio 7-ąją švęsiantis solidų 60-ies metų jubiliejų, tvirtina, jog jį supykdyti retai kam pavyksta. “Į viską žvelgiu su jumoru, - sako teisėjas. – Gal kartais manęs proceso dalyviai dėl to ir nesupranta, tačiau ar pyksi ar verksi, situacija nepasikeis. Todėl geriau į viską žvelgti paprasčiau”.  
 
Ir ištikrųjų, paklaustas apie darbo krūvį, teisėjas nusijuokia: “O ką? Pirmaujame šalyje – į teismų penketuką, kurie labiausiai “apkrauti” bylomis,  įeiname. Štai turime apie 400 bylų, kurios lyg užburtas ratas sukasi ir vis “peni” mus ir, mano nuomone, visiškai bereikalingai. Elementarus pavyzdys: padarė žmogus pažeidimą – mes paskyrėme baudą. Žmogus tos baudos nesusimoka, policija parašo teikimą, kad baudą pakeistume į viešuosius darbus. Tačiau ir viešųjų darbų pažeidėjas neatlieka, tad policija vėl prašo skirti baudą… Ir dar tuo viskas nesibaigia, nes niekas nežino,  kur tas prasižengęs nelaimėlis yra ir ar jis dirbs tuos viešuosius darbus, ar mokės baudą”… 
 
V. Butvilas sako, jog apie darbą kalbėti galima be galo be krašto: ir apie Civilinio proceso kodekso spragas ir  apie kitus teisės aktus, kurių taikymas kartais sukelia kuriozines situacijas. “Tačiau yra taip, kaip yra – dirbame ir laikomės tokių įstatymų, kokie priimti”, - sako teisėjas. 
 
Po darbo Vytautas su žmona sukasi apie namus ir puoselėja aplinką. “Tai pats geriausias vaistas nuo visų ligų ir niekuo nepamainomas poilsis”, - tvirtina teisėjas. Kad  neveltui tokios poilsio valandėlės prabėga, rodo ir tas faktas, kad Butvilų sodyba Šeduvoje premijuota kaip gražiausiai tvarkoma. 
 
V. Butvilas žino daug anekdotų ir juos vis dar kolekcionuoja. Daug jų surinkęs ir teisės tematika. “Bylos nagrinėjimo metu anekdotų nepasakoju, - juokiasi teisėjas. – Tačiau kartais po nelengvo savaitgalio ar tiesiog nuovargiui imant viršų, bandau kolegas pralinksminti. Nebūtinai anekdotu, kartais ir kokia nors linksma istorija padeda. Tuomet ir diena prabėga daug smagiau.”
 
 Teisėjas pasakoja, jog jų kolektyvas - labai šaunus, turi net savo laikraštį, kurį leidžia, kai tik ištaiko laisvą minutę. “Temos įvairios – apie kolegų džiaugsmus ir vargus – pro juoko prizmę. Atvažiuokit, parodysiu. Turiu visus numerius”, - pažada teisėjas.  
 
“Dzūkė nuo gimimo” Šilalės rajono apylinkės teismo teisėja VIDA BUTANAVIČIŪTĖ šio mėnesio 22-ąją švęs  40-metį. Kaip pati teisėja prisipažįsta,  į Žemaitiją emigravo ...dėl darbo. Ilgą laiką dirbusi gimtojoje Dzūkijoje, V. Butanavičiūtė padarė pirmąją savo “gyvenimo aferą” – persikėlė dirbti ir gyventi  į Šilalę. Kaip ir visuose nedidelių miestų rajono apylinkių teismuose teisėja nagrinėja tiek civilines, tiek baudžiamąsias, tiek administracinės teisės pažeidimų bylas. “Kiekviena byla turi savo “cinkelį”, - atsako teisėja, paklausta, kurias bylas nagrinėti įdomiau. – Negaliu išskirti nei vienos ir, jeigu tektų apsispręsti, kurią teisę rinktis, būtų sunku.”  
 
V. Butanavičiūtė mėgsta keliauti. Ji teigia, jog toli gražių ar istorinių vietų ieškoti nereikia – ji jų randa ir  čia, Šilalės pašonėje. “Kartais susidaro draugų kompanija, o kartais ir viena po kokį piliakalnį pavaikštinėju, - sako teisėja. – Kitą vertus, tereikia sekti, kas darosi aplinkui, ir sužinai, kur ir kokie spektakliai rodomi, koncertai ar renginiai vyksta. Tuomet - į automobilį ir aš jau ten, kur galiu pamatyti ką nors įdomaus.”
 
Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjas VILMANTAS  AMBRULEVIČIUS savo 45-etį švęs spalio 20-ąją. Teisėjas tvirtino neturįs laiko kalbėtis, nes ką tik grįžo po atostogų (kalbėjomės paskutinėmis rugsėjo dienomis) ir dar negali atsigauti pamatęs, kiek naujų bylų paskirta jam nagrinėti. “Na, gal iki gimtadienio kaip nors susirikiuosiu darbus”, - sakė V. Ambrulevičius, nesileisdamas į ilgas kalbas. 
 
Teisėjas tik pasidžiaugė, jog per “ataskaitinį laikotarpį” – nuo gimtadienio iki gimtadienio – jo gyvenimas smarkiai pasikeitė į gerąją pusę – Vilmantas sukūrė šeimą.
 
 Beje, V. Ambrulevičius – prisiekęs krepšinio aistruolis, tad trys atostogų savaitės prabėgo Europos krepšinio čempionate. “Rungtynes žiūrėjau ir Panevėžyje, ir Vilniuje, ir Kaune, - sakė teisėjas. – Kaip ir priklauso sirgaliams, turėjau visą būtiną atributiką ir tikrai aktyviai “sirgau” už Lietuvą.” 
 
Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjui MARIUI  DOBROVOLSKIUI  spalio 8-ąją sukaks  35-eri. Šis teisėjas dar labai “šviežias” – po dviejų metų laukia vertinimo komisija, kuri išanalizuos jo darbą ir paskelbs verdiktą. 
 
M. Dobrovolskis savo teisinę karjerą pradėjo savo gimtojoje Plungėje tardytoju, vėliau žinias gilino Klaipėdos miesto prokuratūroje. “Tuo metu, - prisimena teisėjas, – daugiausiai teko tirti bei kontroliuoti seksualinio pobūdžio, apysunkių kūno sužalojimų baudžiamasias bylas. Dar - darbo saugos pažeidimus narplioti. Prisipažinsiu, jog ne itin patiko, nes labai vienodas tokių nusikaltimų siužetas, tik pavardės keisdavosi. Norėjau įdomesnio darbo – ir jį gavau. Nagrinėju civilines bylas. O dviejų vienodų civilinių bylų kol kas dar nepasitaikė, todėl labai įdomu dirbti.” 
 
Teisėjas prisipažįsta, jog kartais tenka neštis darbą ir į namus. “Kai norisi ramiai viską apmastyti ir surašyti bent sprendimo apmatus, nes žinai, kad rytoj turėsi jį paskelbti”, - sako M. Dobrovolskis.
 
Po darbo teisėjas skuba namo. Kol kas širdžiai mieliems pomėgiams laiko nelieka. “Statomės namą, tai abu su žmona daug laiko praleidžiame statybose – patiems tenka nemažai paplušėti, - sako M. Dobrovolskis. – Be to, uošviai gyvena kaime, tad dažnai važiuojame jiems padėti ūkio darbuose.”
 
Atostogas teisėjas dažniausiai praleidžia keliaudamas po Lietuvą. “Abu su žmona esame “grynakraujai” žemaičiai, - šypsosi M. Dobrovolskis. – Tad dažniausiai traukiame  į Suvalkiją, Dzūkiją - į tuos Lietuvos kampelius, kuriuose nebuvo tekę lankytis. Ir tokių gražių vietų atrandame, jog kol kas į jokius užsienius mūsų netraukia.”
 
Spalio mėnesį gimę ir Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjai ARTŪRAS RIDIKAS (spalio 1-ąją) bei  JOLANTA RAŠČIUVIENĖ (spalio 20-ąją);  Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjai  ALFREDAS JUKNEVIČIUS (spalio 2-ąją) ir  RENATA VOLODKO (spalio 19-ąją), Plungės rajono apylinkės teismo teisėjai ALDONA ŠUKIENĖ IR VAIDAS GASIŪNAS (spalio 23 – ąją). 
 
Visiems spalį gimusiems – malonių rudens akimirkų, gražios Gimtadienio šventės, Sveikatos ir Meilės! Nepamirškite, kad „Geriausi dalykai –  arčiausiai:
kvėpavimas jūsų šnervėse, 
šviesa jūsų akyse,  
gėlės jums po kojomis,  
pareigos po ranka,  
teisybės kelias tiesiai priešais jus. 
Neraškykit žvaigždžių, dirbkite  įprastus darbus ir būkite tikri, kad kasdienės 
pareigos 
ir duona kasdienė yra mieliausi dalykai gyvenime.“ (Robert Louis Stevenson)
 
Teisėjus kalbino A. Žutautienė