Į konfliktines situacijas teisėjai nesivelia ...

Rugpjūtis 2011
Į konfliktines situacijas teisėjai nesivelia ...
nuotraukoje javų laukas

Rugpjūtis... Paskutinis vasaros mėnuo... Kas dar neatostogavo, skuba atsigriebti - išnagrinėję bylas arba suderinę teismo posėdžių datas rudeniui, daugelis teisėjų išskubėjo pasimėgauti dar pakankamai karštais saulės spinduliais, krintančiomis žvaigždėmis, pabraidyti po Baltijos jūrą ar įmerkti meškerę į kokį nusižiūrėtą Lietuvos ežeriuką... Kievienas savaip sugalvojęs, kaip pailsės po įtempto darbo. Ne vienas, tiksliau ne viena stos prie puodų ir virs skanias uogienes, marinuos grybus ir agurkus... Kiti čiups krepšius ir - į mišką uogų, grybų rinkti ar tiesiog akis žalumoje paganyti ir gaivaus oro įtraukti...

Tačiau beatostogaudami nepamirškite ir tų, kurie rugpjūčio mėnesį gimę...

Nemažas būrys Liūtų gimtadienius švenčia. Tai:

Varėnos rajono apylinkės teismo teisėja Silvana Girdenienė (5 d.),

Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja Irena Vilkienė (7 d.),

Kauno miesto apylinkės teismo teisėja Virginija Simanavičienė (8 d.),

Visagino miesto apylinkės teismo teisėjas Gintautas Būga (12 d.),

Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Ingrida Krušienė (15 d.).

Marijampolės rajono apylinkės teismo pirmininkė Teresė Klimienė (17 d.),

Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjas Donatas Jatužis (20 d.),

Raseinių rajono apylinkės teismo teisėja Irena Narbutienė (22 d.).

O mėnesio pabaigoje ne ką mažesnį būrį Mergelių reikėtų pasveikinti:

Trakų rajono apylinkės teismo teisėjas Ireną Stefanovič (23 d.),

Vitą Lučkauskaitę (28 d.),

Kretingos rajono apylinkės teismo teisėją Dianą Navickienę (23 d.),

Pasvalio rajono apylinkės teismo teisėją Dalią Stankevičiūtę (24 d.),

Tauragės rajono apylinkės teismo teisėją Daivą Žebelienę (28 d.).

Na, o vienas Liūtas - Biržų rajono apylinkės teismo teisėjas Dainius Strautininkas rugpjūčio16 –ąją minės 40-ąjį savo jubiliejų.

Būkit teisingi – dėlei tų,

kuriems jumis tikėt nekeista,

Būkit tyri – dėlei tų,

kuriems tai rūpi,

Stiprūs būkit – nes dar daug

teks iškęsti,

Būkite draugu –

Netgi priešams nedraugingiems,

Atleiskite jiems –

per stiprūs esate, kad pyktumėte.

Juokitės ir mylėkite –

Ir pasaulis bus jūsų...

Būkit laimingi ir ištvermingi!

Beje, pagal majų kalendorių, kad Liūtus per gyvenimą lydėtų sėkmė ir harmonija, jiems derėtų mūvėti žiedą su rubino arba turmalino akimi, namuose auginti rožes ir kates (ypač tinka Sibiro mėlynasis). Na, o Mergelėms reikėtų nešioti papuošalus su smaragdais, namuose auginti saulėgrąžas ir dekoratyvinius triušius...

***

Biržų rajono apylinkės teismo teisėjas DAINIUS STRAUTININKAS:

Esu tikras biržietis. Tai nedidelis miestelis ir, kaip jau dabar įprasta, gyventojų skaičiumi vis mažėjantis. Tačiau čia per dešimt minučių ėjimo pėstute gali pasiekti darbą, mokyklą, parduotuvę, banką ir visą kitą, kas būtina. Ir nors miestelis šiuo laiku nelabai gražinamas, tačiau istorija ir gamta jį gausiai apdovanojo.

Galiu tik pasidžiaugti, kad mūsų teisme teisėjų korpusas yra pilnas, todėl su darbo krūviais ir sunkumais susitvarkome sėkmingai. Kadangi teismas nėra didelis, todėl tenka nagrinėti visų rūšių bylas. Vis dėlto civilinė teisė man yra artimesnė, kadangi iki tampant teisėju daugiausia teko dirbti šioje srityje.

Atostogaudamas stengiuosi pakeisti aplinką, todėl renkuosi Lietuvos pajūrį.

Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja IRENA VILKIENĖ:

Teisėja dirbu jau 15 metų. Jei pasukčiau laiko ratą atgal, rinkčiausi tą pačią specialybę, nes teisininko profesija man labai patinka. Dar vidurinėje mokykloje mokydamasi žinojau, kad pasirinksiu būtent šią specialybę. Net neįsivaizduoju savęs kitoje srityje. Turiu virš 30 metų darbo stažą, nes dirbau įvairų teisinį darbą.

Aišku, teisėjui nesvetimos emocijos, juk jis irgi žmogus. Per tiek metų bylininkai kartais būdavo ir patriukšmauja, ir nušalina, yra buvę, kad ir „į nosį“ pasiūlė, aišku atėję neblaiviame stovyje. Ne kartą yra ir padėkoję. Į konfliktines situacijas žiūriu ramiai ir su humoru. Pastarasis labai padeda. Bylininkas ateina kartais nusiteikęs piktai, o išeina šypsodamasis.

Negaliu išskirti kažkokio šio krašto žmonių bendro bruož, nes pati esu suvalkietė. Galbūt žemaičiai ir yra labiau užsispyrę, tačiau, manau, kaip ir visur, yra visokių.

Po darbo dienos stengiuosi atsipalaiduoti ir apie darbą negalvoti. Deja, kartais dirbti tenka ir ne darbo metu. Atostogas leidžiu prie jūros, savo sode prie miško. Labai mėgstu keliauti, plaukti baidarėmis, važiuoti dviračiais. Keletą dienų ilsiuosi prie ežero Dzūkijoje ir miegu palapinėje. Žiemą mezgu, skaitau, užsiimu dekupažu.

Esu išsiskyrusi, kol kas gyvenu su sūnumi, kuris šiemet baigė gimnaziją. Dukra gyvena atskirai.

Su vaikais atsipalaiduoju, tačiau apie darbą niekada nekalbu. Praėjusį šeštadienį suorganizavau kelionę po Žemaitiją su kolektyvu. Ilsėjomės prie Platelių ežero, vežėmės ir šeimos narius. Turiu aštuoniasdešimties metų mamą, su kuria pailsime gamtoje.

Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjas DONATAS JATUŽIS:

Gegužės mėnesį Teisėjų taryba patarė Prezidentei 8 teisėjus, tame tarpe ir teisėją D.Jatužį, skirti teisėjais iki jiems sukaks 65 metai. „Tai buvo tarsi šaltas dušas, - prisimena D.Jatužis Teisėjų tarybos posėdį. – Po mano darbinės veiklos patikrinimo, išgirdau nemažai kritikos. Bandau atsižvelgti į kolegų išsakytas mintis. Didžiausia problema, kad kai kuriose baudžiamosiose bylose skirtingai įvertinau įrodymų visumą nei aukštesnės instancijos teismai, todėl keletas nuosprendžių buvo pakeista. Turiu savo principus ir įsitikinimus, tačiau stengiuosi ne jais vadovautis, o įsigilinti į problemą ir ją spręsti taip, kaip numato įstatymai. Matyt, kai kuriose bylose vis tik „prasiveržė“ principai... Tačiau neklysta tik tas, kuris nedirba.“

Teisėjas tikina, jog priimtas nuosprendis – turi būti ne kerštas už padarytą blogį, o įvykdytas teisingumas. D.Jatužis sutinka su nuostata, kad valstybė neturi žudyti savo piliečių, tad nenorėtų pasisakyti už mirties bausmės gražinimą. „Tačiau, kai pažvelgi iš nukentėjusiojo pozicijų, puikiai supranti, kodėl jo nuomonė yra priešinga“, - sako teisėjas.

Rugpjūtį teisėjas atostogauja. Su šeima – trimis sūnumis ir žmona – labai mėgsta poilsį palapinėse. „Savaitę gyvensime palapinėse prie jūros, dar savaitę – poilsiausime Druskininkuose. Uošvienė išvažiuoja prie jūros, tai mums teks saugoti jos turtą, - juokiasi D. Jatužis. – O, jei rimtai - tai Druskininkai toks miestas, į kurį visuomet noriu sugrįžti, gerai pailsiu ir nenoriu išvažiuoti“...

Kretingos rajono apylinkės teismo teisėja DIANA NAVICKIENĖ:

Netrumpas stažas prokuratūroje, dirbant su baudžiamosiomis bylomis, leido įgyti patirties baudžiamosios teisės ir baudžiamojo proceso teisės srityje. Vieną vertus, dirbant vienoje srityje, galima tapti (jei pats to sieki) labai geru savo srities specialistu, tačiau kitą vertus, žmogui, norinčiam įvairesnės patirties ir nebijančiam atsakomybės, būtina keistis, didinti žinių bagažą ir, svarbu, kad tas žinias ir patyrimą būtų kur realizuoti.

Paskutiniais metais, dirbant prokuratūroje pajutau, jog mano darbe įsivyravo monotonija: tos pačios bylos, tos pačios problemos...

Kai tapau teisėja, - jau dabar galiu pasakyti – pajutau, jog teisėjo darbas reikalauja didesnės ištvermės: tiek fizinės, tiek psichologinės. Dirbdama prokurore privalėjau tinkamai paruošti bylą ir įvertinusi, ar joje pakanka įrodymų, perduoti nagrinėti teismui. Siūlydavau nubausti kaltą asmenį, tačiau galutinį sprendimą ir atsakomybę prieš visus proceso dalyvius priimdavo teismas. Dirbant teisėja, ši atsakomybė tenka man ir lyginant lyg ir tas pačias atsakomybes (prokuroro ir teisėjo) – jos labai skiriasi.

Nuo pirmųjų savo darbo teisėja dienų nagrinėju ir baudžiamąsias, ir civilines, ir administracinių teisės pažeidimų bylas. Be to pirmuosius dvejus metus dirbau ikiteisminio tyrimo teisėja. Kadangi ilgą laiką teko tiesiogiai dirbti tik su baudžiamosiomis bylomis, tai didelių sunkumų jas nagrinėjant nepatiriu. Labai domina civilinės bylos, kurių pasiruošimui ir tenka skirti daugiausiai laiko. Nagrinėdama tokias bylas pastebėjau, jog žmonės nemoka, o iš dalies ir nenori spręsti savo problemų taikiai. Pasitaiko, jog „žaidžia“ principais, nuo kurių patys vėliau ir nukenčia... Pralaimėję bylą būna nepatenkinti teismu ir kaltina visus, tik ne save.

Po sunkios darbo dienos dažnai norisi tik tylos ir ramybės. Tačiau tai ne visada pavyksta – mat namuose trys vaikai, kurie nori papasakoti dienos naujienas, o mažoji dukrelė dar ir pažaisti.... Todėl kartais pasvajoju apie mažesnį darbo krūvį: norėčiau, kad nebūtų įtampos darbo dienomis, nebūtų piktų ir konfliktiškų proceso dalyvių, kurie spinduliuoja neigiamą energiją. Tuomet ir vyras, ir vaikai matytų mane geros nuotaikos, galėčiau jiems skirti daugiau dėmesio.

Atsikvepiu ir pailsiu skaitydama įvairią literatūrą, megzdama ir mėgaudamasi nauju pomėgiu – lauko tenisu.

Jei būtų realu, auksinės žuvelės paprašyčiau, kad suteiktų galimybę pamatyti visą pasaulį ir, kad vasara tęstusi ištisus metus, nes man kitais metų laikais šalta...

Teisėjus kalbino Aurelija Žutautienė

Įkelta: 
2011-07-01