Jonava – mažas miestelis, kuris turi vos daugiau nei 34 tūkstančius gyventojų. Kaip gi gyvena šio miesto Apylinkės teismo teisėjai? Ar po darbų randa laiko atsipūsti, susėsti ir pasikalbėti ne tik apie nuolat didėjantį darbo krūvį, bet ir apie knygas, filmus, šeimas ir vaikus? Taigi, kaip gyvenate, teisėjai?
“Dirbame tiek, kiek krauna, - sako Jonavos rajono apylinkės teismo pirmininkė Jolanta Damulienė. - Visi devyni teisėjai turim darbo į valias. Na, bet mes, vyresnioji karta, prisimindami tuos laikus, kai kompiuterių nebuvo, tai dabar perdaug nevirkaujam, nes bylas tvarkyti tapo žymiai paprasčiau.”
Tą penktadienio rytą, kai lankiausi teisme, didelio šurmulio nesijautė. Prie kelių posėdžių salių įsitempę sėdėjo suinteresuotieji bylų baigtimis ir patyliukais persimesdavo žodžiu, kitu. Laisvos nuo posėdžių teisėjų padėjėjos įnikusios triūsė prie kompiuterių, nepilnamečių bylas nagrinėjanti teisėja Jūratė Bučmienė jau “matavosi” mantiją – po gero pusvalandžio turėjo prasidėti teismo posėdis.
“Šis penktadienis – gal kiek laisvesnis, - sakė teismo pirmininkė. - Bet apskritai visas kolektyvas dirba panašiu krūviu, kaip ir kolegos kituose teismuose. Nei vienas nesikrato darbo, nei vienas nėra pareiškęs, kad nenagrinės tos ar kitos bylos.”
Jonavos teismo teisėjai kaip ir visi Lietuvoje priversti taupyti. Pirmininkė pasiguodė, jog daug problemų visada būdavo dėl bylininkų ar liudytojų dalyvavimo teismo posėdžiuose: neatvykę į teismus beveik visada jie argumentuodavo, kad niekas jiems neįteikė šaukimo į teismą. “Atsisakėme “Lietuvos pašto” paslaugų, kurio žmonės labai atsainiai dirbo ir sudarėme sutartį su kurjerių tarnyba. – papasakojo J. Damulienė. - Dabar žmogus, įteikiantis kvietimą į teismo posėdį, paprašo pasiimančiojo pasirašyti. Ir problemų sumažėjo.”
Rajono kriminalistai, o tuo pačiu ir teisėjai, džiaugiasi, kad lyg ir sumažėjo baudžiamųjų bylų, tačiau gerokai išaugo civilinių bylų skaičius. Pernai Jonavos rajono apylinkės teisme buvo išnagrinėta 1400 tokių bylų, o šiuo metu teisėjai jų jau turi - 1700. Daugėja įvairiausio plauko skolininkų – bankams, telefonų ir kitų paslaugų davėjams. “Įdomūs tie žmonės, – stebisi teisininkai, - už buto paslaugas susimokėti atseit pinigų neturi, o daro remontą; telefoną už litą įsigijo, o už pokalbius mokėti – nereikia, vaikų prisigimdė, tačiau rūpintis jais nėra kada... “
Šiame teisme dirba vos keli vyrai, daugumą sudaro moterys. Gal todėl kolektyvas tvirtina, jog skaudžiausios bylos - kai tenka apriboti tėvams teises, o jų vaikus atiduoti į globos namus. Sako, jog Jonavos vaikų namai – perpildyti…. Be to, kaip tvirtina J. Damulienė, nerimą kelia ir nusikaltimus darantys nepilnamečiai. “Rukloje buvo nepilnamečių gauja, kuri įvykdė apie 100 vagysčių, - liūdnai pasakojo pirmininkė. - Tiems paaugliams, tai kaip nuo žąsies vanduo. 14-os metų neturi, tad už juos atsako tėvai. Baisu, bet jie puikiai jaučiasi nebaudžiami ir daro savo. Manau, reikėtų keisti amžiaus cenzą, nuo kurio privalėtų atsakyti už savo veiksmus.”
Teismo pirmininkės akys nušvinta, kai prabyla apie savo kolektyvo žmones. Ji sako, kad visi čia dirbantys draugiški: kartu palydi senuosius metus, kartu važinėja į spektaklius, iškylauja gamtoje. “Kai važiuojam į spektaklį į Vilnių ar Kauną, tai mažo autobusėlio nepakanka – į didelį vos sutalpinam visus norinčius, - sako J. Damulienė. - O ir kolektyvas - visi auksarankiai ir pilni idėjų. Kai pernai vyko Kauno apygardos teismo suorganizuota šeimų šventė Kapitoniškėse, tai “plėšėm” pergales įvairiose rungtyse: valgio konkurse gausiausią stalą patiekėme, o, kai reikėjo pademonstruoti savo pomėgius, tai kelios moterys gavo prizus dėl jų išskirtinumo.”
Teisėjas Valentinas Paurys – zarasiškis, išlaikęs tėviškę labai gražioje vietoje. Savo kolegas kartu su jų šeimomis ne kartą kvietęs “grynu oru pakvėpuoti”.
Jolanta Damulienė patenkinta, kad jų kolektyvą laikas nuo laiko “atšviežina” jaunimas, kuris puikiai pritampa. ‘Esam vieningi visada, kai to reikia – ir bėdoje ir linksmybėse, - džiaugiasi teismo pirmininkė.”
Iki šiol su nostalgija kolektyve minima ir ilgus metus Jonavos rajono apylinkės teisme dirbusi teisėja Albina Cirulienė. “Jos mums labai trūksta – ir kaip didelę patirtį turinčios teisininkės ir kaip ypač dėmesingo žmogaus, kurio pagalbos galėjai sulaukti ir neprašydamas”, - sakė Jonavos teismo teisėjos.
Kolektyvo narės tik dėl vieno dalyko trauko pečiais – jos nesupranta, kodėl daugeliui atrodo, jog mažame miestelyje nėra ką veikti. “Visi galvoja, kad verdame savose sultyse ir tiek, - sakė teisėjos. - O iš esmės, tai, ko gero, niekas tiek kultūrinių renginių neaplanko, kiek mes.”
“Tik viena mažo miestelio blogybė, - atskleidė pirmininkė. - Visas kolektyvas esame, kaip ant delno – visi mūsų poelgiai fiksuojami, nes visi mus pažįsta. Tačiau, gal tai kaip į gerą, - juokėsi J. Damulienė. - Sulaiko nuo neapgalvotų poelgių...”