• Sąjungos nariu laikomas apylinkės teismo teisėjas, kuris pateikė valdybai (pirmininkui) prašymą įstoti į Sąjungą ir sumokėjo 30 eurų nario mokestį (metams).
    Prašymo forma yra prie skilties "Klausimai". Nario mokestis mokamas atliekant pavedimą į sąskaitą  LT077300010112902789 AB bankas Swedbank.
    Sąjungos nariai nario mokestį moka už einamuosius metus iki pirmojo metų ketvirčio pabaigos.

Policija tik padeda saugoti teismus. Kam padeda?


Įkelta: 
2012-10-12

Spalio 12-osios Teisėjų tarybos posėdis buvo pradėtas tradiciškai - nuo personalijų klausimų. Tačiau Prezidentės dekretas dėl patarimo atleisti iš pareigų Radviliškio rajono teismo teisėją V.Butvilą nebuvo svarstomas- teisėjas, kurį norima atleisti,  šiuo metu serga, jam nebuvo įteikta svarstomo klausimo medžiaga ir iškvietimas į Tarybos posėdį. 

Kiti personalijų klausimai išspręsti teigiamai – Respublikos Prezidentei patarta paskirti pirmininkus būsimiems Kauno ir Šiaulių apylinkių teismams, kurie pradės veikti nuo 2013 metų sausio 1 dienos. Kauno apylinkės teismo pirmininku patarta skirti Mindaugą Šimonį, Šiaulių apylinkės teismo pirmininke - Gemą Janušienę. Plungės rajono apylinkės teismo pirmininku patarta skirti Vaidą Gasiūną, Kretingos rajono apylinkės teismo pirmininku- Eriką Jurgutį, Radviliškio rajono apylinkės teismo pirmininku patarta skirti Augustiną Mitkų.

Taryba patvirtino naujai steigiamų teismų (Vilniaus, Kauno ir Šiaulių) pavyzdines struktūras. Kol kas nuspręsta, kad šiuose teismuose bus po 2 pirmininkų pavaduotojus, nors Seime ketinama svarstyti Teismų įstatymo 14 straipsnio pakeitimus, leisiančius  stambiuose teismuose, kuriuose dirba daugiau kaip penkiasdešimt teisėjų, paskirti 3 pirmininko pavaduotojus,  o kai teisėjų  yra daugiau kaip septyniasdešimt- 4 teismo pirmininko pavaduotojus. Jau darosi aišku, kad teismų sujungimas realiai lėšų nesutaupys, taip pat ir papildomo finansavimo nebus skirta.

Taryba pritarė teisėjų mokymo organizavimo pakeitimams, kurie įsigalios nuo 2013 metų sausio 1 d. Pakeitimų esmė yra ta, kad visos su teisėjų ir kitų teismų sistemos darbuotojų mokymu ir kvalifikacijos kėlimu susijusios veiklos bus centralizuotos Nacionalinėje teismų administracijoje. Molėtų mokymo centre  bus paliktos  funkcijos, susijusios su mokymų bazės priežiūra ir šiame centre  vykdomo mokymo aptarnavimu. Manoma, kad tai leis lanksčiau organizuoti mokymus – surengti seminarus ne tik Molėtų centre, bet, esant reikalui, ir kitose vietose. Be to, Nacionalinės teismų administracijos mokymų padalinys organizuos mokymus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Kita vertus, Molėtų mokymų centras galės siūlyti komercinius mokymus, skirtus ir kitų institucijų darbuotojams. Kartu buvo pritarta 2013 metų teisėjų mokymo programoms.

Sudaryta darbo grupė, kuri parengs garso įrašų darymo ir tvarkymo taisykles, galiosiančias nuo to momento, kai civiliniame procese neliks teismo posėdžių protokolų. Šios Civilinio proceso kodekso pataisos turi įsigalioti nuo 2013 m. sausio 1 d. 

Audringai diskutuota dėl teismų apsaugos. 2012 m. rugsėjo 14 d. Policijos generalinis komisaras išleido įsakymą, kuriuo nuo kitų metų sausio 1 dienos ketinama panaikinti policijos fizinę apsaugą visuose Lietuvos teismuose, išskyrus Vilniuje esančius Konstitucinį teismą, Aukščiausiąjį teismą, Vyriausiąjį administracinį teismą ir Apeliacinį teismą.  Tuo pačiu įsakymu teritorinių policijos įstaigų vadovai įpareigoti iki 2012 m. gruodžio 1 d. su apylinkių ir apygardų pirmininkais aptarti galimus teismų apsaugos būdus: peržiūrėti patruliavimo maršrutus, priartinant juos prie teismų pastatų, esant teismų pirmininkų pranešimams apie nagrinėjamas rezonansines bylas, užtikrinti fizinę teismų apsaugą tų bylų nagrinėjimo metu, operatyviai reaguoti į pranešimus, susijusius su teisės pažeidimais teismuose.  Teisėjų tarybos posėdyje dalyvavęs Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla  paaiškino, kad policijos sistemai katastrofiškai stinga finansavimo, todėl teismų fizinės apsaugos atsisakymas yra viena iš taupymo apraiškų. Jokių galimybių skirti daugiau lėšų teismų apsaugai policija nemato ir niekuo padėti negali. Tarybos nariai svarstė įvairias galimybes – Aukščiausiasis teismas siūlėsi atsisakyti teismą saugosiančių policininkų, jeigu jie būtų paskirti teismams kituose miestuose, pvz., Kaune, Panevėžyje. Dar buvo siūloma kreiptis į Vyriausybę, kad ši skirtų papildomų lėšų policijai, arba skirtų papildomų lėšų teismams, iš kurių būtų galima užtikrinti geresnę teismų apsaugą. Tarybos posėdyje pripažinta, kad šiam Generalinio komisaro įsakymui Tarybos vadovų buvo pritarta iš anksto.

Vilniaus apygardos teismo pirmininkas Vytautas Zelianka raštu kreipėsi į Tarybą dėl minėto Generalinio komisaro įsakymo, atkreipdamas dėmesį į  Teismų įstatymo 130 str., kuriame  pasakyta, kad tvarką ir rimtį teismuose padeda užtikrinti policija, kuri turi būti finansuojama iš policijai išlaikyti skirtų valstybės lėšų. Kažkas taikliai replikavo, kad policija tik „padeda“ užtikrinti tvarką ir rimtį, o ne ją užtikrina. Vis dėlto keista, kad Konstituciniam teismui saugoti skiriami 5 policininkai, o pirmosios instancijos teismams (apylinkėms, apygardoms), kuriuose daugiausia piktos publikos ir didžiausia smurto bei nusikaltimų tikimybė, neskiriama nieko. R.Požėla guodė mus, kad be fizinės apsaugos yra ir kitų saugojimosi būdų.

Posėdžio pabaigoje paklausiau NTA informatikos skyriaus specialistų apie naują LITEKO produktą- terminų skaičiavimo modulį, kuris raudonai „nudažė“ ne vieno teisėjo kompiuterio ekraną. NTA Informatikos skyriaus specialistas Donatas Kiauzaris pripažino, kad UAB „Leksinova“ pateikė nevisai kokybišką produktą, kuris kol kas dar yra tobulinamas pačios Nacionalinės administracijos. Buvo pažadėta, kad užbaigus darbus bus surengti mokymai, kaip šiuo instrumentu naudotis. Esant labai kebliems klausimams dėl terminų modulio veikimo patarta kreiptis į NTA specialistus Ernestą Braubartą ir Marių Neimantą.

Kitas Teisėjų tarybos posėdis įvyks spalio 26 dieną.

Linkiu saugaus rudens.

Diana Labokaitė