Grasinimai susprogdinti Kauno miesto apylinkės teismą buvo pareikšti šiemet lapkričio 14, balandžio 12, pernai - lapkričio 23. Nesaugumo jausmą dar padidino Policijos generalinio komisaro įsakymas nuo kitų metų sausio nutraukti fizinės apsaugos teikimą visiems teismams, išskyrus aukščiausius teismus Vilniuje.
Apylinkių teismų teisėjų sąjunga išsiuntė paklausimą Policijos departamentui, teiraudamasi, ar tinkamai policijos pajėgos saugo teismus ir ar tinkamai yra reaguojama į grasinimus, kad teismuose padėti sprogmenys, kai nusprendžiama neevakuoti darbuotojų.
Gavome atsakymą, kuriame Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požela dėsto, kad policijos pareigūnų veiksmus, gavus pranešimą apie padėtus sprogmenis arba apie grasinimą susprogdinti, reglamentuoja Policijos generalinio komisaro 2005 m. lapkričio 30 d. įsakymas „Dėl sprogimo grėsmės likvidavimo plano „Skydas“ patvirtinimo“. Šiame įsakyme yra nustatyti policijos padalinių pareigūnų įgaliojimai ir pareigos, reaguojant į minėtus pranešimus. Sprendimą evakuoti ar neevakuoti visus žmones, priima atsakingas teritorinės policijos įstaigos pareigūnas, atsižvelgdamas į konkretaus įvykio aplinkybes.
Ar pagrįstai ir teisingai buvo reaguojama į konkrečius atvejus Kaune, policijos generalinio komisaro pavaduotojo atsakyme nepasakyta nieko.
Toliau atsakyme rašoma, kad pagal Teismų įstatymo 130 straipsnį policija tik padeda užtikrinti tvarką ir rimtį teismuose, todėl policijos nuomone, fizinė apsauga teismuose ne visada reikalinga.
Kadangi policijos biudžetas pastaraisiais metais yra sistemingai mažinamas, - toliau rašoma atsakyme, - policijos generalinis komisaras 2012 m. rugsėjo 14 dieną išleido įsakymą „Dėl rimties ir tvarkos palaikymo teismuose“ nustatydamas, kad nuo 2013 m. sausio 2 d. fizinė apsauga bus tik Konstituciniame, Aukščiausiame, Apeliaciniame ir Vyriausiame administraciniame teismuose. Įsakymas buvo suderintas su Nacionaline teismų administracija, - rašoma atsakyme.
Pastaruoju įsakymu teritorinių policijos įstaigų vadovai yra įpareigoti susitikti su teismų pirmininkais ir aptarti galimus rimties ir tvarkos palaikymo teismuose būdus.
Apsauga teismuose gali būti užtikrinama ne tik fiziniu policijos pareigūno buvimu, bet ir techninėmis priemonėmis. Policijos departamentas nurodo, kad Mažeikių ir Akmenės apylinkių teismai yra aprūpinti techninėmis apsaugos priemonėmis. Nacionalinei teismų administracijai Policijos departamentas siūlo pasirūpinti, kad kiekvienoje teisėjo darbo vietoje būtų įrengtas pavojaus mygtukas arba kiekvienas teisėjas būtų aprūpintas nešiojamu pavojaus mygtuku, į kurį reaguotų teritoriniai policijos padaliniai.