• Sąjungos nariu laikomas apylinkės teismo teisėjas, kuris pateikė valdybai (pirmininkui) prašymą įstoti į Sąjungą ir sumokėjo 30 eurų nario mokestį (metams).
    Prašymo forma yra prie skilties "Klausimai". Nario mokestis mokamas atliekant pavedimą į sąskaitą  LT077300010112902789 AB bankas Swedbank.
    Sąjungos nariai nario mokestį moka už einamuosius metus iki pirmojo metų ketvirčio pabaigos.

Teisme - kaip metalistų koncerte


Įkelta: 
2012-11-13

Spalio viduryje ministras pirmininkas Andrius Kubilius pritarė mėnesį dirbusios darbo grupės ataskaitai dėl naujo teismų pastato statybos ir finansavimo, taip pat dėl teismų valdomų pastatų panaudojimo.

Nuspręsta, jog valstybinis sklypas sostinės Šeimyniškių g. 28 bus panaudotas Teismų rūmų pastatui statyti. Patvirtintame penkių aukštų pastato detaliajame plane numatyta 14,764 tūkst. kvadratinių metrų plotas, kuriame turėtų įsikurti Lietuvos Aukščiausiasis, Apeliacinis teismai, Vilniaus apygardos teismas bei Nacionalinė teismų administracija.

„Preliminariais paskaičiavimais, statyba atsieis apie 190 mln. Litų, - sakė darbo grupės narys, teisingumo viceministras Gytis Andrulionis. - Galutinė kaina ir visos sąlygos paaiškės tada, kai konkurso dalyviai pateiks siūlymus. Išmokėjimas bus skaidomas, planuojama, jog išmokėti bus galima mždaug per 18-20 metų.“

Darbo grupė preliminariai įvertino, už kiek būtų galima parduoti pastatus, iš kurių išsikels teismai. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pastato sostinės centre, Gynėjų g. 6, orientacinė kaina galėtų siekti apie 6 mln. litų, o Nacionalinės teismų administracijos Sapiegos g. 15 – apie 2 mln. litų. Atsilaisvisiančias Lietuvos apeliacinio teismo ir Vilniaus apygardos teismo patalpas  kol kas siūloma panaudoti memorialinėms reikmėms.

Derybos su savivaldybe

Darbo grupės posėdžiuose buvo svarstomas ir Vilniaus rajono apylinkės teismo pastato, esančio Kalvarijų g. 28, likimas. „Šioje vietoje, kur yra Vilniaus rajono apylinkės teismo pastatas, bus tiesiama jungiamoji gatvė, ir teismo pastatas tam trukdo. Buvo svarstoma teismą prijungti prie kitų sostinės apylinkės teismų Laisvės pr. 79A, tačiau jie ten netelpa. Reikėtų statyti priestatą arba ieškoti kitų patalpų. Darbo grupė dėl šio teismo nepriėmė sprendimo, o paliko Teisingumo ministerijai toliau šį klausimą nagrinėti su savivaldybe. Savivaldybė šį pastatą nori perimti ir tiesdama gatvę nugriauti. Tad savivaldybė ir turėtų pasiūlyti ką nors vietoj jo“, - paaiškino G. Andrulionis.

Vilniaus rajono apylinkės teismo buveinės likimas niekaip neišsprendžiamas jau daugelį metų. Dar 2002 metais tuometinis ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas savo rašte Lietuvos Aukščiausiojo teismo pirmininkui Vytautui Greičiui buvo nurodęs, jog Finansų ir Teisingumo ministerijų nuomone, būtina rekonstruoti tuo metu Kalėjimų departamentui prie Teisingumo ministerijos pasitikėjimo teise valdomą pastatą Laisvės pr. 79, pritaikant jį Vilniaus miesto teismų reikmėms. Šiame dokumente be kitų teismų buvo rašytas ir Vilniaus rajono apylinkės teismas. Tačiau po pastato Laisvės pr. 79 rekonstrukcijos rajono apylinkės teismui vietos nebeliko. Neliko vietos ir Vilniaus miesto 4-ajam apylinkės teismui. Rekonstuotame pastate įsikūrė Vilniaus miesto 1-asis, 2-asis ir 3-asis apylinkių teismai.

2004 metais birželį Vilniaus rajono apylinkės teismą iš Kalvarijų gatvės buvo užsimojusi  sostinės savivaldybė - mat plėtojant miesto infrastruktūrą, šis pastatas trukdė įgyvendinti numatytus planus. Tačiau ir šie pažadai liko tik popieriuje, o rajono apylinkės teismo teisėjams ir toliau sukandus dantis teliko dirbti griūvančiame pastate.

Išbandymas triukšmu

Iki šiol Vilniaus rajono apylinkės teismo darbuotojai spaudžiasi po kelis maždaug 5-6 kvadratų kambarėliuose. Teisėjų kabinetai vienu kitu kvadratu didesni. Jų ankšti kabinetai išdėstyti per du pastato aukštus. Dar 3 teisėjams kabinetai įrengti palėpėje.

Kabinetuose, kurių langai į gatvės pusę, dirbantys ir bylas nagrinėjantys teisėjai karčiai juokauja, kad nuolatos „jaučiasi tarsi kokiame metalistų koncerte“, nes pro šalį be perstojo zujantys automobiliai sukelia tokią vibraciją ir triukšmą, kad tenka kalbėti pakeltu balsu, antraip proceso šalys neišgirstų, kas sakoma. Po teismo posėdžių atverti langų ir išvėdinti kabinetų neįmanoma, nes į vidų veržiasi dulkės ir benzino kvapas.

Palėpėje ir kabinetuose, kurių langai išeina į kiemo pusę, ypač sudėtingos darbo sąlygos tampa vasarą, kai nuo saulės įkaista skardiniai namų stogai.

Prieš keletą metų šiame teisme savo klientus ginantys advokatai nebeapsikentę parašė skundą dėl prastų darbo sąlygų. Atvykusi komisija nustatė, jog „triukšmas iš gatvės viršija visas normas, todėl negalima atidarinėti langų, būtina įrengti kondicionierius“. Tačiau tokiai rekonstrukcijai teismas neturi lėšų. Pagaliau, ar tai išeitis, kai pastatas, elektros instaliacija ir visa kita – seni, o be to, ir plėstis nebėra kur – išnaudota kiekviena kertelė. Beto, teisėjai guodžiasi, jog pravažiuojančių automobilių keliamos vibracijos neatlaiko kompiuteriai - dažnai iš išeina iš rikiuotės.

Neaiški ateitis

Pagal 2009 metų sudarytą Investicijų projektą teismams Vilniaus rajono apylinkės teismo teisėjams pagerinti darbo sąlygas buvo pažadėta 2014 metais... Tačiau naujasis statybų planas kolektyvą verčia nerimauti. „Patirtį, kad esame stumdomi ir atsiranda vis svarbesnių už mus objektų, jau turime, - piktinasi teismo pirmininkė Laima Leipuvienė. – Rugsėjo mėnesį mus pasiekė žinia, jog būsime įkelti į Laisvės pr. 79 pastatą. O juk ten iškart po rekonstrukcijos mums neatsirado vietos, tai kur dabar mus sutalpins? Ar į šalia esančius griuvėsius?“

Aukščiausiojo teismo pirmininkas, Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius situaciją paaiškino taip: „Šiuo metu, vykstant teismų reorganizacijai (nuo sausio 1-osios keturi sostinės apylinkių teismai bus apjungti į vieną – Vilniaus miesto apylinkės teismą – aut. past.), Vilniaus miesto 4-asis apylinkės teismas, kadangi jame dirba nedaug – apie 20 žmonių, iš S. Batoro gatvėje esančio pastato, bus perkeltas į Laisvės pr. 79. Truputėlį pasispaudus ten esantiems teismams, 4-ojo teismo kolektyvą tikimės sutalpinti, - aiškino G. Kryževičius. – O šalia šio apylinkių teismų pastato yra pradėtas, bet nebaigtas pastatas (kažkada ten buvo planuota pastatyti valgyklą, bet krizė sugriovė visus planus – aut.past.). Tikimės pardavę gana geroje strateginėje vietoje esantį atsilaisvinusį pastatą S. Batoro gatvėje, gauti lėšų, už kurias bus galima pabaigti pradėto pastato šalia apylinkės teismų statybą ir ten įkelti Vilniaus rajono apylinkės teismą.“

Kiek laiko užtruks, kol bus parduotas pastatas S. Batoro gatvėje ir kada rajono teisėjai galėtų tikėtis įkurtuvių, pirmininkas nesiėmė prognozuoti. „Tikimės, kad trukdžių nebus ir ilgai neužtruks. Tuo labiau, kad ir miesto savivaldybė pastatą Kalvarijų gatvėje suintresuota kuo greičiau nugriauti“, - sakė G. Kryževičius.

Paruošė Aurelija Žutautienė