• Sąjungos nariu laikomas apylinkės teismo teisėjas, kuris pateikė valdybai (pirmininkui) prašymą įstoti į Sąjungą ir sumokėjo 30 eurų nario mokestį (metams).
    Prašymo forma yra prie skilties "Klausimai". Nario mokestis mokamas atliekant pavedimą į sąskaitą  LT077300010112902789 AB bankas Swedbank.
    Sąjungos nariai nario mokestį moka už einamuosius metus iki pirmojo metų ketvirčio pabaigos.

Ieškota priemonių spartinti procesus


Nacionalinė teismų administracija

Rugsėjo 7 Teisėjų tarybos posėdyje teisėja Jadvyga Mardosevič vienbalsiai buvo išrinkta Teisėjų garbės teismo nare vietoje teisėjo V.Zeliankos, kuris tapo Vilniaus apygardos teismo pirmininku.

Palangos miesto meras parašė skundą Prezidentei ir  Teisėjų tarybai dėl pernelyg ilgai nagrinėjamų bylų, kuriose antstolis prašo nubausti teismo paskirtų laikinųjų apsaugos priemonių nevykdančius neteisėtų  atrakcionų savininkus. Kažkodėl Palangos teisėjai, liepos viduryje gavę prašymus paskirti baudas už antstolio reikalavimų nevykdymą, paskyrė juos nagrinėti rugsėjo viduryje, lyg ir dėl to, kad nusprendė gauti iš baustinų asmenų atsiliepimus, lyg ir dėl to, kad iki to laiko atostogauja. Tokia situacija tik sudaro įspūdį, kad apylinkių teismuose bylos nagrinėjamos nepagrįstai ilgai.

Kaip jau rašiau, Taryba renka informaciją  apie bylas, kurių nagrinėjimas pirmoje instancijoje užsitęsė ypač ilgai. Šiuo metu Lietuvos teismuose yra 872 bylos, nagrinėjamos ilgiau kaip ketverius metus. Iki metų pabaigos planuojama surinkti informaciją apie visas bylas, kurios nagrinėjamos pirmoje instancijoje ilgiau kaip metus. Kitais metais prasidės tų bylų nagrinėjimo patikrinimai Tarybos lygmeniu  ( šiemet tikrinama kai kuriuose teismuose). Taryboje diskutuota, kokių priemonių dar reikia imtis, kad bylos būtų nagrinėjamos greičiau. Viena iš siūlomų priemonių- pakeisti Bylų skirstymo taisykles ir teismų administravimo nuostatus suteikiant teismų pirmininkams ar kitiems bylas skirstantiems asmenims teisę nustatyti, kuri byla yra užsitęsusi ar gali užsitęsti ir atitinkamai  koreguoti tą bylą nagrinėjančio teisėjo užimtumą, sudaryti jam sąlygas kuo greičiau išnagrinėti ginčą/ nusikaltimą. Siūlymas sulaukė ir kritikos, nes pagal paruoštus projektus, teisėjas, gavęs galinčią užsitęsti bylą turėtų paruošti ir LITEKO sistemoje paskelbti pranešimą apie ilgai nagrinėjamą  ar galinčią užsitęsti bylą, šiai bylai būtų suteikiama pirmenybė prieš kitas bylas. Siūlomas projektas pasirodė griozdiškas ir komplikuotas, tačiau  minties keisti skirstymo tvarką  ir imtis naujų priemonių procesams spartinti, neatsisakyta. Nutarta sudaryti darbo grupę ir toliau tobulinti  bylų skirstymo ir teismų administravimo taisykles.

Teisėjų taryba nutarė sudaryti pakeisti sudėtį komisijos, kuri nuo 2007 metų koordinuoja bandomojo teisminės mediacijos projekto įgyvendinimą ir vertina jo rezultatus. Bandomasis teisminės mediacijos projektas buvo pradėtas berods 2005 metais Vilniaus 2 apylink4s teisme, vėliau išplėstas į Vilniaus 3 teismą, Kaišiadorių apylinkės teismą, Apeliacinį teismą ir kai kuriuos kitus teismus. Tačiau mediacijos  mastai teismuose daugiau negu kuklūs, nuo projekto pradžio “sumedijuotos”  ir taikiai baigtos gal tik 4-5 bylos, ir komisijos darbas buvo vangus- komisija rinkdavosi kartą per metus. Šiame posėdyje konkretūs komisijos nariai nenustatyti, nuspręsta paieškoti aktyvesnių žmonių. Šioje vietoje priminsiu, kad NTA yra paskelbusi trumpametražių filmukų mediacijos tema konkursą moksleiviams ir studentams. Bus trys prizai ( 1000, 600 ir 400 Lt), apdovanojimai vyks per Europos teisės dieną, spalio 25.  Galima nufilmuoti net ir telefonu. Jeigu pažįstate moksleivių ir studentų, kuriems tai būtų įdomu, paraginkite dalyvauti. Plačiau paskaitykite atsidarę šią nuorodą: http://www.teismai.lt/lt/europos-teises-diena/trumpametraziu-filmu-festivalis/

Teisėjų  mokymo ir kvalifikacijos kėlimo srityje nusimato naujovių- mokymo funkcijų vykdymas perkeliamas į NTA, Molėtuose bus vykdomos tik ūkinės pastato aptarnavimo funkcijos. Dar geresnė naujiena yra ta, kad padedant Vyriausybei ko gero pavyks sumokėti nario įnašą Europos teisės akademijai Tryre ( ERA)- 50 000 eurų. Sumokėjus įnašą, visiems seminarams akademijoje gautume 40 proc. nuolaidą. Neabejoju, kad  daugiau teisėjų galėtų gauti pilną ar dalinį  finansavimą seminarui aplankyti iš  teismų biudžeto, nereikėtų tenkintis tik nemokamais seminarais, kaip kad yra iki šiol.   

Dar viena darbo grupė sudaryta teismų jungimo strategijai kurti.

Diana Labokaitė

Teisėjų tarybos narė

 

Įkelta: 
2012-09-10