Sveiki,
Lapkričio 25 dienos Teisėjų tarybos posėdyje buvo kalbama apie teisėjų atlyginimus.
Priminsiu, kad šių metų rugsėjo mėnesį sąjunga raštu kreipėsi į teisėjų tarybą, prašydama inicijuoti pokalbį su Finansų ministerija ir kitais politikais dėl atlyginimų teisėjams atkūrimo. Taryba buvo sudariusi darbo grupę, buvo paruoštas kreipimasis į Finansų ministrę. Lapkričio mėnesį Apylinkių teismų teisėjų sąjunga parašė teisėjų tarybos pirmininkui, prašydama daugiau informuoti apie minėtos darbo grupės paruošto kreipimosi eigą, pokalbio ar pokalbių rezultatus dėl atlyginimų atkūrimo į ikikrizinį lygį, taip pat dar kartą buvo akcentuojama, kad apylinkių teismų teisėjų atlyginimai yra per maži įvertinant nuolat didėjantį darbo kiekį, įvertinant tai, kad viešai deklaruojama apie krizės pabaigą, ketinama kelti atlyginimus prokurorams. Teisėjų asociacija savo ruožtu tas pačias problemas išdėstė rašte Seimo Finansų-biudžeto, Teisės ir teisėtvarkos bei Žmogaus teisių komitetams.
Teisėjų taryba paruošė išsamų atsakymą Apylinkių teisėjų sąjungai, kuriame išdėstė, kad teismų finansavimui užtikrinti taryba įdėjo daug pastangų, gavo finansavimą papildomiems teisėjo padėjėjų etatams, skolų už ekspertizes padengimui. Praėjusiame posėdyje buvo nutarta netikėtai atsiradusias lėšas (280 tūkst. Lt) paskirstyti tik apylinkių teismams.
Manau, šį atsakymą netrukus galėsite perskaityti sąjungos tinklapyje.
Buvo išsakyta mintis, kad viešai ir atvirai prašyti didesnių atlyginimų yra netinkama, ir gali sulaukti atvirkščio rezultato. Skirti pinigų teisėjų atlyginimo atkūrimui yra labai nepopuliaru, visuomenė tuo pasipiktins, todėl Finansų ministerijos vadovai atsisakys skirti pinigų teisėjams, jeigu to bus garsiai ir deklaratyviai prašoma.
Taip pat buvo išsakyta mintis, kad krizė toli gražu nesibaigė, o gal tik prasideda. Po to buvo kiek pakritikuota Sąjungos rašto redakcija, tonas, išraiškos būdai. Galiausiai tarybos sekretorė L.Garnelienė pasiūlė sausio mėnesį susitikti su sąjungos valdyba ir aptarti situaciją.
Politinės valdžios atstovai yra įsitikinę, kad atkurti atlyginimus teisėjams yra toks blogas darbas, kurį gali daryti tik pasislėpęs. Tuo tarpu mes, teisėjai, vis dar nesame sudarę būdo atkreipti dėmesį į savo problemas, nesugebame įtikinti visuomenės ir politikų, kad teisingumo užtikrinimas yra ypatingai jautri ir svarbi visuomenei funkcija.
Tarybos posėdyje buvo atsisakyta informacinių technologijų specialistų koncentravimo planų. Papildytos pavyzdinės teismų struktūros, teismams suteikta daugiau laisvės priimant į darbą specialistus nustatyti jų pareigų pavadinimus ir apimtis.
Aptartas plataus masto patikrinimas, kaip teismai 2010 metais taikė lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstatymus. Buvo patikrinta apie 2000 nutarčių.
Nustatyta nemažai įvairių pažeidimų: apylinkių teismų nutartys yra nepakankamai motyvuotos arba apskritai nemotyvuotos. Apie penktadalis tirtų nutarčių, komisijos nuomone, yra nepagrįstos. Prokurorai tokių nutarčių beveik neskundė ir savo vieningos pozicijos lygtinio paleidimo klausimu neturi. Kita vertus, buvo pažymėta, kad įkalinimo įstaigos yra perpildytos, todėl lygtinis paleidimas turi būti taikomas. Vykstant patikrinimui teisėjai apskritai bijo taikyti lygtinį paleidimą, dėl to įkalinimo įstaigose padėtis pasidarė dar blogesnė, kai kur įkalintam asmeniui tenka tik 1,5 kv. m. ploto.
Kauno apygardos teismo pirmininkas N.Meilutis paskirtas kuratoriumi svarstant ir sprendžiant teismuose kylančias problemas susijusias su lygtiniu paleidimu.
Linkiu visiems sveikatos.
Kitas Tarybos posėdis numatytas gruodžio 28 dieną.
Nuoširdžiai
Diana Labokaitė