Pernai, kad ir kaip kamšydamas skyles, Panevėžio miesto apylinkės teismas iš skolų neišbrido. Tik kituose dviejuose teismuose – Panevėžio apygardos ir Apygardos administraciniame – situacija geresnė.
Pernai liepą teismų skolos įvairiems paslaugų teikėjams viršijo dešimt milijonų litų. Nerimauta ir dėl artėjančio šildymo sezono, ir kalbų, kad šiemet finansavimas teismams bus vėl mažinamas. Teigta, kad dėl dar labiau mažinamo finansavimo ypač sunku bus apylinkių teismams. Ne išimtis ir Panevėžio miesto apylinkės teismas.
Jo pirmininko pavaduotoja Rita Dambrauskaitė patvirtino, kad skolos niekur nedingo – teismą jos kamavo praėjusiais metais, kamuoja ir šiemet. Ji neslėpė, kad nebeteikti paslaugų grasina visi teikėjai, skaičiuojami delspinigiai ir pan.
„Esame tokie patys vartotojai kaip ir kiti, todėl privalome vykdyti prievoles“, – sakė ji.
Kadangi didėja teismo darbo krūviai, auga ir išlaidos popieriui, pašto išlaidos, išlaidos ekspertizėms ir panašiai. Kam galima, teismas pranešimus siunčia elektroniniu paštu, tačiau taip elgtis ne visada įmanoma. Pasak teismo pirmininko pavaduotojos, teismas didelis, visko daug reikia elementariam darbui užtikrinti, o kur įmanoma taupyti, pagalvota jau seniai. Vis dėlto nuolat ieškoma būdų, kaip dar įmanoma sutaupyti. Beje, darbuotojai eina nemokamų atostogų, jiems skirta papildomų darbų.
Jos teigimu, nemokamos atostogos – ne išeitis, nes darbo krūvis tik auga. „Tai nėra pats geriausias problemos sprendimas, nes tos dienos darbą žmonės vis tiek privalo padaryti“, – aiškino ji.
R. Dambrauskaitės teigimu, kur buvo įmanoma, darbai paskirstyti kitiems darbuotojams. Tačiau suabejojo, ar daugiau užkrovus, bus įmanoma fiziškai juos atlikti.
Skolingi už daug ką
2009 metais Panevėžio miesto apylinkės teismui buvo skirta 3610 tūkst. litų darbo užmokesčiui. Pasibaigus metams, teismas turėjo 132051,89 Lt darbo užmokesčio fondo deficitą. Dėl nepakankamo finansavimo Panevėžio miesto apylinkės teismas taip pat liko skolingas už elektrą, šildymą, ekspertizių atlikimą, procesinių dokumentų vertimą, ryšių ir kitas paslaugas – 206449,50 Lt.
Panevėžio miesto apylinkės teismo atstovo spaudai Gintaro Aleknavičiaus pateiktais duomenimis, bendra Panevėžio miesto apylinkės teismo 2009 metų skola yra 338501,39 Lt.
Pasak jo, Panevėžio miesto apylinkės teismui pagal pateiktus projektus 2010 metams yra numatoma skirti 3181 tūkst. Lt darbo užmokesčiui. Pagal faktinį Panevėžio miesto apylinkės teismo poreikį 2010 metams bus 102 tūkstančių litų trūkumas.
Kaip jau minėta, šiuo metu Panevėžio miesto apylinkės teismo darbo užmokesčio fondo skola, kuri perkelta į 2010 metus, yra 132051,89 lito. Tokiu būdu vien tik darbo užmokesčio fondo deficitas šiemet pagal pateiktą projektą sieks apie 234 tūkstančius litų.
2008 metais Panevėžio miesto apylinkės teismas išnagrinėjo 13822 bylas, o pernai – 16305 bylas (pernai išnagrinėta 17,97 procento daugiau bylų nei 2008 metais ir 33,34 procento daugiau nei 2007 metais). Itin padaugėjo civilinių bylų. Tiesa, dėl teismų informacinės sistemos „Liteko“ atnaujinimų ir bylų perkėlimo iš 2009 metų į 2010 metus, pasak G. Aleknavičiaus, yra galima nedidelė pateiktų išnagrinėtų bylų paklaida.
Prognozuoti, kaip darbo krūvis Panevėžio miesto apylinkės teisme padidės šiemet, sudėtinga. Spėjama, kad darbo krūvio augimo apylinkės teismuose tendencija nesikeis.
Pavyko išsisukti
Panevėžio apygardos administracinis teismas 2009 metus baigė praktiškai be skolų. Pasak šio teismo pirmininko Ramūno Gadliausko, metus baigė neturėdami darbo užmokesčio skolų. Kitos skolos daugmaž sutvarkytos. Šiam teismui pernai paslaugų teikėjai dėl skolų nesumokėjimo paslaugų nutraukimu grasino dukart.
„Metų pabaigoje daugmaž su visais teikėjais atsiskaitėme“, – sakė jis.
Tačiau jis neatmetė galimybės, kad metų pabaigoje teismas gali likti skolingas, nes nėra aišku, ar toks finansavimas išliks iki metų pabaigos – galbūt bus nurėžta dar. Beje, šiam teismui šiemet finansavimas sumažintas apie 300000 litų, tad, bandant išgyventi, taip pat imamasi įvairių taupymo priemonių.
Panevėžio apygardos teismo pirmininkas Valdas Petras Meidus sakė, kad metus baigė puikiai – be skolų. Jo teigimu, metų pabaigoje pavyko viską išlyginti. Teismą gelbsti ir tai, kad neturima vieno teisėjo, tad sutaupoma darbo užmokesčio, taupoma ir kitais būdais.