• Sąjungos nariu laikomas apylinkės teismo teisėjas, kuris pateikė valdybai (pirmininkui) prašymą įstoti į Sąjungą ir sumokėjo 30 eurų nario mokestį (metams).
    Prašymo forma yra prie skilties "Klausimai". Nario mokestis mokamas atliekant pavedimą į sąskaitą  LT077300010112902789 AB bankas Swedbank.
    Sąjungos nariai nario mokestį moka už einamuosius metus iki pirmojo metų ketvirčio pabaigos.

Gyvsidabriu prisodrinti teisėjai bus stebimi medikų


Įkelta: 
2013-02-28
Ukmergės teismo pastato likimas liūdnas. D.Labokaitės nuotr.

Naujas pastatas


Teisingumo ministerija šiomis dienomis inicijavo Ukmergės rajono apylinkės teismo pastato statybos investicijų projektą, kuriame naujojo teismo pastato statybai numatoma skirti 6 milijonus litų. Šios lėšos bus skirtos iš valstybės rezervo fondo.


Teisėjų taryba taip pat pritarė naujo Ukmergės teismo pastato statybos įtraukimui į Valstybės investicijų 2013-2015 metų programos investicijų projektą. 200 000 litų buvo paskirti Šiaulių apygardos teismo rekonstrukcijai, tačiau ją laikinai teks atidėti, nes šią sumą nutarta skirti Ukmergės teismo pastato statybos techniniam projektui parengti.


Naujasis pastatas turėtų išdygti per trejus metus. Kaip “Akistatą” informavo Ukmergės rajono apylinkės teismo l.e. teismo pirmininkės pareigas Loreta Zarembienė, vieta pastatui parinkta ir detalusis planas padarytas jau gerokai anksčiau – mat senasis pastatas jau buvo tapęs gerokai per ankštu. Tikimasi šiemet suprojekti pastatą, o kitąmet - pradėti statybas.


Persikels į komisariatą


Preliminariais skaičiavimais gyvsidabriu užteršto dabartinio teismo pastato demerkurizacija (nukenksminimas) kainuos apie milijoną litų ir užtruks iki pusantrų metų. Šiuo metu yra paskelbtas konkursas šiems darbams atlikti. Ar po demerkurizacijos pastatas bus tinkamas naudoti, paaiškės tik pabaigus visus nukenksminimo darbus ir dar kartą atlikus tyrimus. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, ištyrusi Ukmergės teismo pastato sienų, lubų, grindų bei kitus kietus paviršius, visur rado įsigėrusio gyvsidabrio. Kai kur jo kiekis viršija leistinas normas net tūkstantį kartų.


Šiuo metu teismo darbuotojai padalinti į dvi grupes: vieni dirba Ukmergės verslo ir turizmo centre, kiti - Ukmergės rajono policijos komisariate. “Jau sutarta ir pasirašyta panaudos sutartis su Ukmergės policijos komisariatu, kurie šiek tiek susispaus savose patalpose ir priims mus, - papasakojo L. Zarembienė. – Jei konkursas praeis sklandžiai ir greitai bus atlikta baldų – minkštus baldus, ko gero, teks utilizuoti -, kompiuterių, audioaparatūros, bylų, kurių yra daugiau nei 40 000 bei kitų mūsų darbui reikalingų instrumentų demerkurizacija, tai manome, kad į išnuomotas patalpas visi persikelsime iki gegužės vidurio. O apskritai, nors paskelbta ekstremali situacija ir dirbame tikrai nelengvomis sąlygomis, by­lų nag­ri­nė­ji­mas, kuris su­pla­nuo­tas trims mė­ne­siams į prie­kį, vyksta kaip numatyta.“


Stebės situaciją


Pasak teismo darbuotojų, iki  šios ekstremalios situacijos niekas iš darbuotojų ūmių ir rimtų sveiktos sutrikimų neturėjo, tačiau beveik visi jautė nežymius sveikatos negalavimus, dėl kurių kaltino didelius darbo krūvius ar prastą orą. Aptikus pastate gyvsidabrio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto Neurotoksikologijos laboratorijoje buvo atlikti visų 26 teismo darbuotojų sveikatos tyrimai. Buvo paimti kraujo, šlapimo ir plaukų mėginiai ir visų darbuotojų organizme rasta gyvsidabrio pėdsakų.


Sausio viduryje visi darbuotojai buvo nuodugniai patikrinti Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centre. “Mus konsultavo ir Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės toksikologai, - aiškino situaciją L. Zarembienė. – Jie jokių ūmių susirgimų nenustatė, tačiau toksikologai rekomendavo kartą per mėnesį lankytis pas Kauno medikus, kad pastarieji stebėtų mūsų sveikatos būklę – kaip kinta gyvsidabrio kiekis mūsų organizme”.


TIK FAKTAI:


Ukmergės rajono apylinkės teismo pastatas pastatytas 1800 metais, rekonstruotas 1997–2001 metais.


Šiame teismo pastate gyvsidabris buvo aptiktas pernai gruodžio 12-ąją.


Gyvsidabrį, atkėlę medines radiatorių dengiančias groteles antrame aukšte esančioje posėdžių salėje, aptiko signalizaciją įrenginėjantys saugos tarnybos darbuotojai.


Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai nustatė, kad gyvsidabrio garų koncentracija iki tūkstančio kartų viršija leistiną normą.


Ukmergės teismo pastate gyvsidabrio randama jau ne pirmą kartą. 2003 metų sausį – čia jo buvo aptikta daugiau nei 0,5 kilogramo. Tą kartą Ukmergės policija buvo įtarę kelis asmenis šiuo nusikaltimu, tačiau pritrūko jų kaltės įrodymų.


Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti kepenis, nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimų. Žmogui yra kenksmingi jo garai, o ne pats metalas.