• Sąjungos nariu laikomas apylinkės teismo teisėjas, kuris pateikė valdybai (pirmininkui) prašymą įstoti į Sąjungą ir sumokėjo 30 eurų nario mokestį (metams).
    Prašymo forma yra prie skilties "Klausimai". Nario mokestis mokamas atliekant pavedimą į sąskaitą  LT077300010112902789 AB bankas Swedbank.
    Sąjungos nariai nario mokestį moka už einamuosius metus iki pirmojo metų ketvirčio pabaigos.

Teisėjų tarybos posėdis 2010-12-17


Sveiki,   
 
Gruodžo 17 d. įvyko  Teisėjų tarybos posėdis. Jeigu nebus kokių staigmenų - jau paskutinis šiais metais.  
 
Tarybai buvo pateikti dviejų teisėjų prašymai atleisti iš pareigų jiems patiems prašant. Vilniaus apygardos teismo teisėjo Šarūno Račkausko prašymas buvo patenkintas. Pats norintis pasitraukti teisėjas į posėdį neatvyko, prašė nagrinėti jam nedalyvaujant. Savo norą nedirbti teisėju motyvavo neįmanomai dideliu darbo krūviu. 
 
Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėja Daiva Gadliauskienė taip pat prašė atleisti ją iš pareigų nuo kitų metų balandžio mėnesio. Teisėja sakė, kad  pagrindą  išeiti iš pareigų ji įvardino kaip „savo norą“, tačiau tai tik sąlyginis pavadinimas. Tikroji priežastis- nepakeliamas darbo krūvis. Ilgą laiką dirbant po 10-12 valandų per dieną nukentėjo teisėjos sveikata, šeimos narius apėmė bloga nuotaika. Nors ir skaudu palikti mėgstamą darbą, tačiau nusprendė pasitraukti nuo balandžio, kai baigs išnagrinėti jai iki šios dienos paskirtas bylas. „Baudžiamojo proceso kodeksas, pagal kurį turime nagrinėti bylas, būtų tinkamas tokiu atveju, jeigu teisėjų darbo krūvis būtų dviem trečdaliais mažesnis negu kad yra dabar“, sakė D.Gadliauskienė. Kadangi teisėjos D.Gadliauskienės darbo rezultatai yra labai geri, Tarybos pirmininkas bandė ją atkalbėti nuo sprendimo, siūlė atsiimti pareiškimą.  Nutarta atidėti klausimo svarstymą dviems mėnesiams. Tarybos vadovai žadėjo pagalvoti, kokių priemonių derėtų imtis, kad padėtis nors truputį pagerėtų. 
 
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija kreipėsi į Teisėjų tarybą su prašymu grąžinti teisėjų nuotraukas į interneto tinklapį. Asociacijos atstovai dalyvavo Tarybos posėdyje. Jie pristatė savo prašymą kaip norą padėti teisėjams pagerinti jų įvaizdį visuomenėje. Teisėjas turi būti vizualiai preinamas. Esant teisėjo nuotraukoms internete, nebūtų skatinamas paparaco kompleksas, motyvavo kalbėtojai.  Asociacijos narys Julius Vedeckis  pasiūlė kompromisinį sprendimo būdą- internete dėti tų teisėjų nuotraukas, kurie patys to norės. Taryba bendru sutarimu nusprendė pasiūlyti teisėjams išreikšti poziciją, ar jie nori interneto puslapyje matyti savo nuotraukas. Panorėjusių prašymas bus patenkintas ir nuotrauka įdėta.
 
Teisėjų taryba apsvarstė, pateikė patikslinimus, pastabas ir iš esmės pritarė Teismų atvirumo visuomenei  strateginiam planui. Strategija numatyta  2011-2013 metams. Priemonės, kurių imsimės visi (Tarybos sudaryta nuolatinė darbo grupė, NTA, teismai ir žinoma,  visi teisėjai) bus trijų rūšių: 1) skirtos mūsų tarpusavio ryšiams ir mokymui ( bendri teisėjų renginiai, seminarai, mokymai, kaip bendrauti su visuomene ir žiniasklaida); 2) skirtos bendravimui su visuomene (įvairiomis auditorijomis: teismų klientais, žurnalistais, politikais, tų auditorijų poreikių ir nuomonių išsiaiškinimas) ir 3) internetinės teismų erdvės gerinimas (e-svetainių tobulinimas,vienodinimas, etc.). Svarstant teismų atvirumo strategiją, buvo kalbama apie labai svarbią kiekvieno teisėjo pareigą išaiškinti visuomenei savo paties priimtus sprendimus. Tarybos narių nuomone, tai turi būti daroma iškart paskelbus sprendimą/nuosprendį/nutartį, tai turi būti sakoma paprasta, suprantama kalba, ir tai yra viena iš paprasčiausių ir geriausių priemonių kuriant gerą teismų įvaizdį ir parodant tikrą atvirumą visuomenei. 
 
Pritarta Teisėjų tarybos darbo reglamento ir teisėjų garbės teismo nuostatų pakeitimams. Pakeitimų esmė: 1) ištaisyti reglamente buvę neaiškumai dėl Tarybos sudaromų komitetų, komisijų statuso, 2) Tarybos veiklos decentralizavimas, tarybos narių teisių ir pareigų papildymas. Viena iš Tarybos nario pareigų nuo šiol bus susitikti su teisėjais ir kitais asmenimis iš anksto paskelbtu laiku, vykdyti tarybos pirmininko pavedimus, gauti medžiagą, reikalingą tarybos nario pareigoms vykdyti. 
 
Taip pat ketinama bent keturis kartus per metus surengti išvažiuojamuosius Teisėjų tarybos posėdžius apygardose. 
Teisėjų garbės teismo nariu išrinktas LAT teisėjas Tomas Šeškauskas. Jis pakeitė Egidijų Bieliūną, kurį Prezidentė siūlo skirti  Konstirucinio teismo teisėju. 
 
Tarybos posėdžio šventinė tąsa vyko Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, kur susitikome su Seimo pirmininke Irena Degutiene ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku Stasiu Šedbaru. 
 
Irena Degutienė kalbėjo apie teismų pareigą siekti teisingumo ir apie „keistą“ žiniasklaidos elgesį Lietuvoje - siekį parodyti padėtį kuo labiau nepalankiai, „pulti“ demokratines valstybės struktūras - Seimą, teismus. Tačiau bendraudama tiesiogiai su verslininkais, ūkininkais, ji girdi atsiliepimus, kad praeinantieji metai buvo sėkmingesni, kad situacija gerėja. „Galbūt padėtį galėtų pataisyti įstatymai, kurie įpareigotų žiniasklaidos priemonių savininkus deklaruoti savo privačius interesus“, sakė I.Degutienė.
 
LAT teisėjas, Teisėjų Etikos ir drausmės komisijos pirmininkas Algis Norkūnas  kreipdamasis į Seimo pirmininkę, atkreipė jos dėmesį, kad  teismai, būdami viena iš valdžių, beveik niekada (išskyrus vieną žymią nutartį) viešai nekritikuoja  kitų valstybės valdžių. Tačiau kitų valdžių atstovai labai dažnai nepalankiai, nepagrįstai kalba apie teismus. „Turėtų būti tiesiai pasakyta, kad toks nepagrįstas teismų menkinimas yra ne kas kita kaip nelojalumas Lietuvos Valstybei“, sakė A.Norkūnas. „Už tas lėšas, kurias valstybė skiria teismams, teismai atidirba su kaupu“, pažymėjo A.Norkūnas.     
 
Tikėkimės, kad ateinantys metai bus geresni.     
 
Linkiu visiems ramių šv.Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų. 
 
Nuoširdžiai
 
-- 
Diana Labokaitė
Kauno miesto apylinkės teismo teisėja,
Laisvės al.103. Kaunas LT-44291,
d.tel.8-37-466266, 8-687-12214
Įkelta: 
2010-12-21