Naujienų portalas "Delfi", 2010 03 10


Po teismų sujungimo ne "bylininkai", o teisėjai važinės į kitus miestus
Dainius Sinkevičius

Didžiųjų miestų apylinkės teismų sujungimas planuojamas jau nuo kitų metų sausio, o mažųjų miestelių teismai prie apygardos centre esančių teismų gali būti prijungti nuo 2011-ųjų, sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Pasak jo, dėl teismų sujungimo bylų dalyviai neturėtų patirti nepatogumų, nes jeigu byla pateks pas kitame mieste dirbantį teisėją, tai jis, o ne „bylininkai“ važiuos į posėdį. 

„Nenoriu spekuliuoti šia tema, tačiau mažasis teismų sujungimas turėtų įvykti nuo kitų metų, o dėl platesnės teismų reformos šį rudenį turėtų apsispręsti Seimas“, - ministro teigimu, jeigu politikai pritars pasiūlymui visus apylinkių teismus prijungti prie apygardos centre esančio teismo, mažieji teismai taps tik jų skyriais. 

Pasak R. Šimašiaus, geriausiu atveju visų apylinkių teismų sujungimas įvyktų po metų. 

Prie visų teismų sujungimo projekto Teisingumo ministerija nusprendė grįžti po to, kai buvo apsispręsta sujungti Vilniaus miesto apylinkės teismus. Tiesa, kol kas dar neaišku, ar prie šio teismo bus prijungtas Naujojoje Vilnioje esantis 4-asis apylinkės teismas, tačiau, teisėjų manymu, tai yra neišvengiama – esą šis teismas negali būti kažkuo išskirtinis. 

Tikimasi, kad sujungus visus apylinkės teismus pavyks optimizuoti teismų darbą ir sumažinti teisėjų darbo krūvį. 

Manoma, kad dalies teismų sujungimas leistų sutaupyti daugiau kaip milijoną litų, nes sumažėjus teismų skaičiui, atitinkamai sumažėtų teismų pirmininkų, finansininkų ir kai kurių kitų darbuotojų skaičius. 

Pasak R. Šimašiaus didžiojo teismų sujungimo, kai mažųjų miestelių teismai bus prijungti prie apygardos centre esančio apylinkės teismo ir taps tik šio teismo skyriais, labiausiai nuogąstauja teisėjai. Tačiau, jo teigimu, bylų šalys nuo to turėtų tik išlošti - bylos bus greičiau išnagrinėjamos teismuose, be to, proceso dalyviams neteks, tarkime iš Vilniaus važiuoti į Zarasus, net jeigu ir šio teismo teisėjui bus paskirta jų byla. 

„Pagrindinis tikslas – kad žmonės nevažinėtų iš vieno miesto į kitą, tokiu atveju važiuotų pats teisėjas, - sakė R. Šimašius. – Įgyvendinus šią reformą spręstume, ar teisėjas turėtų važinėti bylų nagrinėti į kitą miestą, ar jį visam laikui perkelti į teismą, kuriame yra daug bylų“.

Įkelta: 
2010 03 14